Sokólski Ośrodek Kultury

Muzeum Ziemi Sokólskiej znajduje się w centrum miasta. Mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w XVIII wieku, w czasach rządów na tych ziemiach nadwornego podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza. Do dyspozycji zwiedzających są trzy stałe ekspozycje tematyczne: historyczna, etnograficzna i tatarska

oraz sala wystaw czasowych.

    W budynku Muzeum mieści się także Punkt Informacji Turystycznej.

 

Ekspozycje stałe:

 

Wystawa historyczna w przystępny sposób przybliża historię miasta oraz prezenuje pamiątki ofiarowane przez mieszkańców Ziemi Sokólskiej, ilustrujące dzieje ludności w XIX i XX wieku. Ekspozycja, począwszy od informacji na temat dworu królewskiego Sucholda, istniejącego na terenie dzisiejszego miasta, po okres II wojny światowej pomaga zrozumieć i poznać lokalną historię i kulturę. Na wystawie warto zwrócić uwagę na sztandar Związku Strzeleckiego i jego niezwykłą historię, pamiątki ofiarowane przez sokólszczan zesłanych na Syberię czy też dokumenty żołnierzy z tych terenów, walczących na frontach II wojny światowej.

Dział Tatarski upamiętnia Tatarów, zamieszkujących te tereny od roku 1679, kiedy to król Jan III Sobieski przyznał im wsie podsokólskie Bohoniki, Malawicze, Drahle oraz  Kruszyniany, w zamian za zaległy żołd. Od tych czasów nieprzerwanie, mimo burzliwych losów tych trenów, tatarskie rodziny zamieszkują ziemię podlaską. Na wystawie prezentowane są pamiątki związane z islamem, którego wyznawcami są Tatarzy, historią, kulturą, tradycjami i wojskowością.

Dział etnograficzny prezentuje zbiór przedmiotów użytkowych związanych z życiem codziennym na wsi sokólskiej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej oraz zbiór pięknych tkanin powstałych na tradycyjnych warsztatach tkackich. Na sokólszczyźnie bardzo popularna była uprawa lnu, jego przerób i tkanie płótna, nie tylko na potrzeby własne gospodarstw wiejskich, ale i na sprzedaż. Niestety współcześnie tkactwo odchodzi w niepamięć. W ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego w okolicy Janowa sokólskiego funkcjonuje kilka pracowni tkactwa dwuosnowowego, która jest unikalną w skali kraju techniką tkacką. Piękne dywany – efekty pracy tkaczek można podziwiać między innymi w naszym muzeum.

 

 Ekspozycja czasowa:

 

"Budownictwo sakralne Sokółki" - od 20 maja do 30 września 2017 r.

 

Godziny otwarcia Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Punktu It w Sokółce:

 

Sezon letni (15 czerwca – 15 września)

Pn. – Pt. 8:00 – 16:00

Sob. – Nd. 10:00 – 15:00

 

Poza sezonem (16 września – 14 czerwca)

Pn. – Pt. 8:00 – 16:00

Sob. 10:00 – 14:00

Niedziela – nieczynne

 

Bilety: 

Normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł, Karta Dużej Rodziny - 3 zł

Usługa przewodnicka - 20 zł

 

Kontakt:

ul. Piłsudskiego 2

16-100 Sokółka

tel. 85 711 24 86

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupy zorganizowane powyżej 20 osób proszone są o zgłaszanie terminu zwiedzania około 1,5 tygodnia przed planowaną wizytą w muzeum.

 

Edukacja i warsztaty

Muzeum proponuje zajęcia dla grup zorganizowanych (szkolnych, przedszkolnych) o zróżnicowanej tematyce, związanej z ekspozycją muzealną:

 

„Po nitce do kłębka”

Oferta zajęć edukacyjnych na temat lnu, wełny, tradycyjnej produkcji tkanin. W trakcie spotkania dzieci poznają historię obróbki lnu, będą miały okazję własnoręcznie popracować na takich urządzeniach jak międlica, kołowrotek czy krosno tkackie. Spotkanie zakończa zajęcia praktyczne, tzn. dzieci wykonają fragment tkaniny na ramkach tkackich.

 

 „Spotkanie z muzeum”

Zajęcia na temat pracy muzeum. Dzieci dowiedzą się czym jest muzeum, jak działa, co to jest eksponat, czym jest inwentaryzacja. W ramach zajęć praktycznych wykonają kartę inwentaryzacyjną z opisem i rysunkiem wybranego eksponatu.

 

 „Spotkanie z polskim orientem”

Zajęcia poświęcone historii i kulturze Tatarów Polskich, zamieszkujących tereny sokólszczyzny od ponad 330 lat. W ramach spotkania przewidziane są również zajęcia plastyczne.

 

„Z historią za pan brat”

Opowieść o dziejach Sokółki i okolic. Uczestnicy poznają dzieje miasta, najciekawsze miejsca na sokólszczyźnie, razem pracują nad własną mapą miasta.

 

Liczba uczestników: do 25 osób

Koszt: 4 zł od uczestnika.

 

Zapraszamy do współpracy pedagogów i nauczycieli. Jeśli mają Państwo pomysł na inne zajęcia lub inną ich formułę, bardzo chętnie poznamy wasze opinie i razem opracujemy nowy pomysł.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.}

WKRÓTCE