Sokólski Ośrodek Kultury

b_150_100_16777215_00_images_C_0158.JPG

Janusz Zaorski- znany reżyser odwiedził Sokółkę 27 wrześnie 2013 r. Przywiózł, wygraną w Wielkim Teście o Polskim Filmie, kwotę 30 tysięcy złotych, którą postanowił przekazać wraz z Panią Marią Szabłowską na działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy Sokólskim Ośrodku Kultury. Czek wręczył Prezes DKF "Fantom" Krystynie Kostera. Spotkał się z widzami, opowiadał o kulisach realizacji filmu "Syberiada Polska", który był wyświetlony tego wieczoru.

Uroczysta inauguracja 29 sezonu działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Fantom" odbyła się w Kawiarni "Lira" Sokólskiego Ośrodka Kultury 27 września 2013 r. Gościem szczególnym był Janusz Zaorski. Znany reżyser wystąpił w podwójnej roli- jako twórca prezentowanego w tym dniu filmu "Syberiada Polska" oraz jako darczyńca DKF-u. Kilka dni wcześniej, w duecie z Marią Szabłowską wygrał telewizyjny Wielki Test o Polskim Filmie. Wygraną- w wysokości 30 tysięcy złotych przeznaczyli na działalność DKF w Sokółce. Wyjaśniając motywy tej decyzji Zaorski docenił działalność Fantomu i stwierdził, że takie kluby jak najbardziej trzeba wspierać i że w pełni zasłużenie odbieramy tę nagrodę.

 

"To dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na to, żeby jeszcze bardziej rozwinąć działalność klubu w kierunku popularyzacji polskiego filmu i jego twórców" odpowiedziała Krystyna Kostera- szefowa DKF-u, odbierając ogromnych rozmiarów , symboliczny czek z rąk Janusza Zaorskiego.

 

Potem widzowie oraz zaproszeni goście obejrzeli ostatnią produkcję filmową goszczonego reżysera " Syberiada Polska", w której ukazał on historię Polaków wywiezionych w latach czterdziestych na Syberię.

 

"Pokazałem jak zachowują się normalni ludzie w nienormalnej sytuacji. Dlatego postrzegam ten film jako film o zwycięstwie"- powiedział reżyser.

 

Janusz Zaorski jest mistrzem w opowiadaniu obrazem ale równie zajmująco potrafi mówić o swoich filmach. W rozmowie z widzami opowiadał o pracy ekipy filmowej na Syberii, gdzie w ciężkich warunkach kręcono dużo zdjęć. Zasugerował nawiązanie do "Syberiady" A. Konczałowskiego- poematu epickiego, który ukazuje obraz życia trzech pokoleń mieszkańców syberyjskiej wsi.

 

WKRÓTCE