Sokólski Ośrodek Kultury

Dyskusyjny Klub Filmowy "Fantom" realizuje projekt "Poznaj świat" w ramach , którego odbyły sie już dwa spotkania z podróżnikami: Robertem Gondkiem i Andrzejem Kacałą.

      Na pierwsze spotkanie - 28 września zaprosiliśmy dzieci sześcioletnie z sokólskich przedszkoli. Gościem był Robert Gondek. W nadzwyczaj interesujący dzieci sposób opowiadał dzieciom o odległych afrykańskich krajach i mieszkających tam ludziach. Pokazywał zdjęcia dzikich zwierząt. Opowieści podróżnika urozmaiciły: egzotyczna muzyka oraz filmy.

      9 października odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem. Tym razem na widowni zasiadła dojrzała publiczność UTW i DKF FANTOM.
Robert Gondek – podróżnik, fotograf, miłośnik Afryki odwiedził siedemnaście krajów na tym kontynencie, zdobył pięć szczytów górskich. Podczas spotkania opowiadał o najwyższych afrykańskich górach i ich różnorodności. Zobaczyliśmy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount  Meru czekaliśmy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Odbyliśmy spacer po niezwykle kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy weszliśmy na najwyższy szczyt Rwandy. Dowiedzieliśmy się czy trudno zdobywać góry w Burundii. Zobaczyliśmy jak różna jest Afryka. Podziwialiśmy Afrykańskie Parki Narodowe pełne słoni, lwów, zeber, hipopotamów i przepięknych kolorowych ptaków. Wraz z podróżnikiem odwiedziliśmy masajskiej wioski w Tanzanii i tamburyniarzy z Burundii. Przy klimatycznej afrykańskiej muzyce relaksowaliśmy się na rajskim Zanzibarze. Na koniec zasmakowaliśmy prawdziwych afrykańskich przysmaków a to wszystko za sprawą kolorowych zdjęć, filmów i ciekawych opowieści z wypraw Pana Roberta Gondka.

       23 października w Kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodku Kultury, odbyło się kolejne spotkanie ramach projektu „Poznaj Świat”.
 Bohaterem wieczoru był podróżnik, żeglarz, wagabunda, obieżyświat – Andrzej Kacała, który dwukrotnie okrążył kulę ziemską różnymi środkami lokomocji. Pan Andrzej cały czas realizuje swoje marzenia i podróżnicze pasje. Widzowie w trakcie spotkania obejrzeli film o podróżniku- w którym opowiada o swoich żeglarskich wyprawach po morzach i oceanach. Przemierzał też pieszo różne zakątki kuli ziemskiej. Odwiedził ponad 100 krajów, bywał na wszystkich kontynentach. Wędrował dżunglą amazońską, marzł na Spicbergenie, przemierzał Syberię, podziwiał Kanion Kolorado w Ameryce. Swoimi wrażeniami i refleksjami dzielił się z publicznością, opowiadał o przygodach, czasem niebezpiecznych i zagrażających życiu. Chętnie odpowiadał na pytania publiczności. Największe wrażenie na podróżniku wywarło zwiedzanie Wielkiego Kanionu Koloradu. 9 lat temu dokonano otwarcie szklanego pomostu, „to niesamowite wrażenie”- mówił Pan Andrzej- „stać na najwyższym balkonie świata który ma 1219 metrów nad poziomem morza i podziwiać pod stopami rozciągającą się przepaść od której jest się oddzielony przeźroczystą taflą szkła”. Podróżował od najmłodszych lat, w dużej części ukształtowały go książki które wręcz pochłaniał w dzieciństwie i młodości. Pan Andrzej w swoim życiu kieruje się mottem – „Kto podróżuje ten żyje”. Oprócz licznych wędrówek po świecie Pan Andrzej opowiadał o swoich marzeniach dotyczących podróży w kosmos. Okazało się że ma wykupioną działkę na Marsie i Księżycu i w przyszłości nie zaprzecza że chciałby tam zamieszkać. 

WKRÓTCE