Sokólski Ośrodek Kultury

Sokólski Ośrodek Kultury podjął wyzwanie przypomnienia mieszkańcom miasta, że Jan Tarasiewicz, wielki kompozytor urodził się i jest pochowany w Sokółce. Świadectwo kunsztu kompozytorskiego dali młodzi artyści muzycy, autorka książki o Tarasiewiczu oraz reżyser filmu.

     W sobotę po południu w sokólskim Kinie „Sokół” odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Jana Tarasiewicza – kompozytora i pianisty pochodzącego z Sokólszczyzny. Pierwsza część wieczoru objęła pokaz filmu Jerzego Kaliny pt. „”Tarasiewicz – kompozytor zapomniany” oraz rozmowę – prelekcję z autorem filmu oraz Hanną Kondriatiuk – autorką książki „W stronę Tarasiewicza” poświęconej kompozytorowi, prowadzoną przez dziennikarkę Dianę Nachiło. Po krótkiej przewie odbył się koncert wybranych utworów Tarasiewicz w wykonaniu  Magdaleny Abramowicz, grającej na wiolonczeli, Aleksandry Abramowicz, koncertującej na skrzypcach, oraz Szymona Borysa, grającego na pianinie. Jak powiedziała sama Hanna Kondratiuk: „Nie ukrywam, że marzyłam o takim dniu jak dziś. Że młodzi ludzie stąd, z Sokólszczyzny, zechcą zagrać utwory Jana Tarasiewicza”. Jednym z wykonanych utworów był „Valse Banale” dedykowany mieszkańcom Sokółki.

    Sobotni koncert był częścią większego projektu, mającego przybliżyć mieszkańcom Sokółki sylwetkę i muzykę Jana Tarasiewicza, w jego ramach również uczniowie sokólskich szkół będą mieli okazję obejrzeć film Jana Kaliny i spotkać się z Hanną Kondratiuk.

    Działanie sfinansowano ze środków Polsko-Amerykańską Fundacji Wolności przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację "Sokólski Fundusz Lokalny" w ramach „Działaj Lokalnie".

 

WKRÓTCE